Vishay/Dale CMF554M7000FKRE70
CMF554M7000FKRE70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF554M7000FKRE70
Brief Description
RES 4.7M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF554M7000FKRE70.pdf
Availability of CMF554M7000FKRE70
QUANTITY
CMF554M7000FKRE70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF554M7000FKRE70
Internal Part NumberEIS-CMF554M7000FKRE70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF554M7000FKRE70
Related LinksCMF554M7, CMF554M7000FKRE70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF554M7000FKRE70 Details Description
Related parts for CMF554M7000FKRE70
FERRITE BEAD 120 OHM 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 16.5A D2PAK datasheet.pdf
IC BUFFER LOW PWR N-INV 6XSON datasheet.pdf
IC CTRLR BUCK 1PHASE 48QFN datasheet.pdf
RES SMD 1.82KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS INLINE PIN datasheet.pdf
FERRULE LENGTH: 14MM BLUE datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100" GOLD datasheet.pdf