Vishay/Dale CMF554R7500FKBF
CMF554R7500FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF554R7500FKBF
Brief Description
RES 4.75 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF554R7500FKBF.pdf
Availability of CMF554R7500FKBF
QUANTITY
CMF554R7500FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF554R7500FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF554R7500FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.75
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF554R7500FKBF
Related LinksCMF554R, CMF554R7500FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF554R7500FKBF Details Description
Related parts for CMF554R7500FKBF
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm Series 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 354MA 1.6 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
INS BNCM CABLE ASSY 50OHM 100CM datasheet.pdf
RES 12.7 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf