Vishay/Dale CMF554R9500FKBF
CMF554R9500FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF554R9500FKBF
Brief Description
RES 4.95 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF554R9500FKBF.pdf
Availability of CMF554R9500FKBF
QUANTITY
CMF554R9500FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF554R9500FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF554R9500FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.95
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF554R9500FKBF
Related LinksCMF554R, CMF554R9500FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF554R9500FKBF Details Description
Related parts for CMF554R9500FKBF
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 55NS 44SO datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.37A 189 MOHM datasheet.pdf
RES 300 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator I2C Dimming 30mA Backlight 24-WQFN (4x4) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 5.1UH 185MA 1.8 OHM TH datasheet.pdf