Vishay/Dale CMF554R9900FLBF
CMF554R9900FLBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF554R9900FLBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.99 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF554R9900FLBF.pdf
Availability of CMF554R9900FLBF
QUANTITY
CMF554R9900FLBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF554R9900FLBF
Internal Part NumberEIS-CMF554R9900FLBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.99
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF554R9900FLBF
Related LinksCMF554R, CMF554R9900FLBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF554R9900FLBF Details Description
Related parts for CMF554R9900FLBF
CAP ALUM 1200UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm Series 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 196 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 280K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf