Vishay/Dale CMF55500K00FEBF
CMF55500K00FEBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF55500K00FEBF
Brief Description
RES 500K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55500K00FEBF.pdf
Availability of CMF55500K00FEBF
QUANTITY
CMF55500K00FEBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55500K00FEBF
Internal Part NumberEIS-CMF55500K00FEBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)500k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55500K00FEBF
Related LinksCMF5550, CMF55500K00FEBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55500K00FEBF Details Description
Related parts for CMF55500K00FEBF
EMITTER IR 940NM 100MA TO-46 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM/VM 20DIP datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN SHUNT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A TSOT23-5 datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
47UF 50V 6,3X11 datasheet.pdf