Vishay/Dale CMF55500R00BEEB
CMF55500R00BEEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF55500R00BEEB
Brief Description
RES 500 OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55500R00BEEB.pdf
Availability of CMF55500R00BEEB
QUANTITY
CMF55500R00BEEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55500R00BEEB
Internal Part NumberEIS-CMF55500R00BEEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)500
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55500R00BEEB
Related LinksCMF5550, CMF55500R00BEEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55500R00BEEB Details Description
Related parts for CMF55500R00BEEB
SCR NON-SENS 200V 40A TO-220 datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 2-INP 5-DSBGA datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 5.3A 30 MOHM TH datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 3.6A D2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
HDM BP POLAR/GUIDE OPT ST 72CKT datasheet.pdf
RND STANDOFF M10 NYLON 3-15/16" datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf