Vishay/Dale CMF55500R00BHBF
CMF55500R00BHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF55500R00BHBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 500 OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55500R00BHBF.pdf
Availability of CMF55500R00BHBF
QUANTITY
CMF55500R00BHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55500R00BHBF
Internal Part NumberEIS-CMF55500R00BHBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)500
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55500R00BHBF
Related LinksCMF5550, CMF55500R00BHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55500R00BHBF Details Description
Related parts for CMF55500R00BHBF
IC REG LDO 2.8V 0.15A/0.3A 10MLF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
FUSE 40A 500V CLASS AM datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
IC CLK FANOUT/BUFF ZD 28TSSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 165MA 6.8 OHM TH datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN CIRCULAR PLUG 12 POS SMD datasheet.pdf