Vishay/Dale CMF5550K500BHEA
CMF5550K500BHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF5550K500BHEA
Brief Description
RES 50.5K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5550K500BHEA.pdf
Availability of CMF5550K500BHEA
QUANTITY
CMF5550K500BHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5550K500BHEA
Internal Part NumberEIS-CMF5550K500BHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5550K500BHEA
Related LinksCMF5550, CMF5550K500BHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5550K500BHEA Details Description
Related parts for CMF5550K500BHEA
CAP ALUM 150UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 42POS DL 30GOLD datasheet.pdf
IC QUADRATURE MODULATOR 16-VQFN datasheet.pdf
FIXED IND 500UH 100A 5 MOHM CHAS datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
GEN PURPOSE WHEEL 14X4X8" 5A VFN datasheet.pdf
381 TB RIS CLA SOLID 2ND datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 16E OLIVE datasheet.pdf
CAP FILM 0.0016UF 5% 1600VDC AXI datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V X7R 1210 datasheet.pdf