Vishay/Dale CMF5550K500BHEB
CMF5550K500BHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF5550K500BHEB
Brief Description
RES 50.5K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5550K500BHEB.pdf
Availability of CMF5550K500BHEB
QUANTITY
CMF5550K500BHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5550K500BHEB
Internal Part NumberEIS-CMF5550K500BHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5550K500BHEB
Related LinksCMF5550, CMF5550K500BHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5550K500BHEB Details Description
Related parts for CMF5550K500BHEB
TRIMMER 2K OHM 0.2W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 26.1 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
32 OUT HORIZ MIL CONNECTOR PNP datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 160MA 6.5 OHM datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
INTERBUS MASTER PROTOCOL CHIP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Wire Leads datasheet.pdf