Vishay/Dale CMF5550R000CHEA
CMF5550R000CHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF5550R000CHEA
Brief Description
RES 50 OHM 1/2W 0.25% AXIAL
Datasheet Download
CMF5550R000CHEA.pdf
Availability of CMF5550R000CHEA
QUANTITY
CMF5550R000CHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5550R000CHEA
Internal Part NumberEIS-CMF5550R000CHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5550R000CHEA
Related LinksCMF5550, CMF5550R000CHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5550R000CHEA Details Description
Related parts for CMF5550R000CHEA
HOOK-UP STRND 24AWG BROWN 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 270K OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
IC DVR HALF BRIDGE HV HS 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4DIP datasheet.pdf
OPTOISO 5KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-3.3V 4W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf