Vishay/Dale CMF5551K000FHEB
CMF5551K000FHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF5551K000FHEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 51K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5551K000FHEB.pdf
Availability of CMF5551K000FHEB
QUANTITY
CMF5551K000FHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5551K000FHEB
Internal Part NumberEIS-CMF5551K000FHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5551K000FHEB
Related LinksCMF5551, CMF5551K000FHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5551K000FHEB Details Description
Related parts for CMF5551K000FHEB
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SENSOR MATRIX TOUCH 4CH 14SOI datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A 14TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 174K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS SKT datasheet.pdf
RES 30.714K OHM .3W .005% RADIAL datasheet.pdf