Vishay/Dale CMF5551K000JKEB
CMF5551K000JKEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF5551K000JKEB
Brief Description
RES 51K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5551K000JKEB.pdf
Availability of CMF5551K000JKEB
QUANTITY
CMF5551K000JKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5551K000JKEB
Internal Part NumberEIS-CMF5551K000JKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5551K000JKEB
Related LinksCMF5551, CMF5551K000JKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5551K000JKEB Details Description
Related parts for CMF5551K000JKEB
FILTER LC HIGH FREQ 84PF 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
LENS FOR SEOUL P5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 402K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 11.3 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
A/L UNIV HDR 40P RA SHT LAT datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.3A datasheet.pdf