Vishay/Dale CMF5551R000FKRE
CMF5551R000FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF5551R000FKRE
Brief Description
RES 51 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5551R000FKRE.pdf
Availability of CMF5551R000FKRE
QUANTITY
CMF5551R000FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5551R000FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF5551R000FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5551R000FKRE
Related LinksCMF5551, CMF5551R000FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5551R000FKRE Details Description
Related parts for CMF5551R000FKRE
IC NVSRAM 16KBIT 200NS 24DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
IC ANLG VID LINE TRPL 20-QFN datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 50V S2H 0603 datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 523 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
103 W/RECEPT IN HANDLE datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf