Vishay/Dale CMF5551R100FKRE39
CMF5551R100FKRE39 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5551R100FKRE39
Brief Description
RES 51.1 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5551R100FKRE39.pdf
Availability of CMF5551R100FKRE39
QUANTITY
CMF5551R100FKRE39 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5551R100FKRE39
Internal Part NumberEIS-CMF5551R100FKRE39
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5551R100FKRE39
Related LinksCMF5551R, CMF5551R100FKRE39 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5551R100FKRE39 Details Description
Related parts for CMF5551R100FKRE39
XFRMR SEMI-TORO 24VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 56KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES SMD 45.3KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SPEAKER 4OHM 20W 86DB 105MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 82 OHM 5% 400W datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR XR16V698-B 100QFP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES SMD 8.182K OHM 1.2W 2512 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 20W datasheet.pdf