Vishay/Dale CMF55549R00FKR670
CMF55549R00FKR670 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55549R00FKR670
Brief Description
RES 549 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55549R00FKR670.pdf
Availability of CMF55549R00FKR670
QUANTITY
CMF55549R00FKR670 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55549R00FKR670
Internal Part NumberEIS-CMF55549R00FKR670
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)549
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55549R00FKR670
Related LinksCMF55549, CMF55549R00FKR670 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55549R00FKR670 Details Description
Related parts for CMF55549R00FKR670
MOSFET N-CH 200V 5.3A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
IC LEVEL SHIFTER V6 QFN datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 31POS HL LOW P datasheet.pdf
GK,NICU,NRSG,PU,V0,REC datasheet.pdf
SLOTTED WALL DUCT 1.5X1.5 W/ADH datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 120V 200MA SOT23 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 50A datasheet.pdf