Vishay/Dale CMF5554K900DHRE
CMF5554K900DHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF5554K900DHRE
Brief Description
RES 54.9K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5554K900DHRE.pdf
Availability of CMF5554K900DHRE
QUANTITY
CMF5554K900DHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5554K900DHRE
Internal Part NumberEIS-CMF5554K900DHRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5554K900DHRE
Related LinksCMF5554, CMF5554K900DHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5554K900DHRE Details Description
Related parts for CMF5554K900DHRE
FIXED IND 10UH 2A 145 MOHM SMD datasheet.pdf
CARDEDGE 86POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC MEMORY FIFO 512X18 56-SSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
IC CLK GEN 1:1 DIFF ZD 20SOIC datasheet.pdf
RES 1.65M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 23POS .3MM 10" datasheet.pdf
ROUND CABLE 16POS&24POS FEMAL 1M datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 20A LEVER datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf