Vishay/Dale CMF5554K900DHRE
CMF5554K900DHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF5554K900DHRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 54.9K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5554K900DHRE.pdf
Availability of CMF5554K900DHRE
QUANTITY
CMF5554K900DHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5554K900DHRE
Internal Part NumberEIS-CMF5554K900DHRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5554K900DHRE
Related LinksCMF5554, CMF5554K900DHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5554K900DHRE Details Description
Related parts for CMF5554K900DHRE
IC OPAMP DIFF 225MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 11.7A 13 MOHM TH datasheet.pdf
SENSOR I/O CONNECTOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CABLE 15COND 20AWG SLATE 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf