Vishay/Dale CMF5554R900DHEA
CMF5554R900DHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF5554R900DHEA
Brief Description
RES 54.9 OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5554R900DHEA.pdf
Availability of CMF5554R900DHEA
QUANTITY
CMF5554R900DHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5554R900DHEA
Internal Part NumberEIS-CMF5554R900DHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5554R900DHEA
Related LinksCMF5554, CMF5554R900DHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5554R900DHEA Details Description
Related parts for CMF5554R900DHEA
CAP TANT POLY 33UF 6.3V 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 22W STER 17SIL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V/ADJ 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 1.25KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
HOLESAW 4-1/2" CARBIDE GRIT datasheet.pdf
3 ROW BOX RECP 150 POS 100 C/L datasheet.pdf