Vishay/Dale CMF5554R900FKEA70
CMF5554R900FKEA70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5554R900FKEA70
Brief Description
RES 54.9 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5554R900FKEA70.pdf
Availability of CMF5554R900FKEA70
QUANTITY
CMF5554R900FKEA70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5554R900FKEA70
Internal Part NumberEIS-CMF5554R900FKEA70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5554R900FKEA70
Related LinksCMF5554R, CMF5554R900FKEA70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5554R900FKEA70 Details Description
Related parts for CMF5554R900FKEA70
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 32V datasheet.pdf
FIXED IND 77UH 1.54A 200 MOHM TH datasheet.pdf
Connector Receptacle 41 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 20% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
LIGHT DEBURRING WHEEL 6" 7S FIN datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 6WSON datasheet.pdf