Vishay/Dale CMF5555R550FKBF
CMF5555R550FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF5555R550FKBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 55.55 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5555R550FKBF.pdf
Availability of CMF5555R550FKBF
QUANTITY
CMF5555R550FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5555R550FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF5555R550FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)55.55
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5555R550FKBF
Related LinksCMF5555, CMF5555R550FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5555R550FKBF Details Description
Related parts for CMF5555R550FKBF
IC VOLT DETECT OD 2.0V 5TSOP datasheet.pdf
CAP CER 130PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
SWITCH BASIC 10A SLD PIN PLUNGER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 10.54MM datasheet.pdf
RES 300 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
THERMAL PAD datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 189MA 4.5 OHM SMD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf