Vishay/Dale CMF55560K00FHBF
CMF55560K00FHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF55560K00FHBF
Brief Description
RES 560K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55560K00FHBF.pdf
Availability of CMF55560K00FHBF
QUANTITY
CMF55560K00FHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55560K00FHBF
Internal Part NumberEIS-CMF55560K00FHBF
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)560k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55560K00FHBF
Related LinksCMF5556, CMF55560K00FHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55560K00FHBF Details Description
Related parts for CMF55560K00FHBF
DIODE ARRAY SCHOTTKY 15V D618SM datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 200MW SOT323 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 20POS datasheet.pdf
ATTENUATOR SMA 3GHZ 50 OHM 7DB datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
IC FPGA 119 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 634 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 36.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRIAC 700V 12A TO220 datasheet.pdf
GDT 150V 20% 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf