Vishay/Dale CMF55560R00FKBF
CMF55560R00FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF55560R00FKBF
Brief Description
RES 560 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55560R00FKBF.pdf
Availability of CMF55560R00FKBF
QUANTITY
CMF55560R00FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55560R00FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF55560R00FKBF
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)560
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55560R00FKBF
Related LinksCMF5556, CMF55560R00FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55560R00FKBF Details Description
Related parts for CMF55560R00FKBF
RES ARRAY 7 RES 330K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT 11POS SINGLE TIN datasheet.pdf
IC OTP 512KBIT 45NS 40VSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES 2.41325K OHM 1/4W 0.01% AXL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf