Vishay/Dale CMF55560R00FKRE39
CMF55560R00FKRE39 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55560R00FKRE39
Brief Description
RES 560 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55560R00FKRE39.pdf
Availability of CMF55560R00FKRE39
QUANTITY
CMF55560R00FKRE39 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55560R00FKRE39
Internal Part NumberEIS-CMF55560R00FKRE39
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55560R00FKRE39
Related LinksCMF55560, CMF55560R00FKRE39 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55560R00FKRE39 Details Description
Related parts for CMF55560R00FKRE39
RES SMD 1.1KOHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 3A 125V datasheet.pdf
CAP CER 470PF 16V X5R 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 5V SC70 datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ6 M32 datasheet.pdf
RES 18 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DOOR ECONOGLAS 19" LOCKING datasheet.pdf