Vishay/Dale CMF55562K00DER6
CMF55562K00DER6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55562K00DER6
Brief Description
RES 562K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55562K00DER6.pdf
Availability of CMF55562K00DER6
QUANTITY
CMF55562K00DER6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55562K00DER6
Internal Part NumberEIS-CMF55562K00DER6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55562K00DER6
Related LinksCMF5556, CMF55562K00DER6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55562K00DER6 Details Description
Related parts for CMF55562K00DER6
POT 20K OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 250VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 EXTEND datasheet.pdf
DIRECT TO LIQUID MODUL 8.1A 194W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.3A TO252-5 datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 8pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf