Vishay/Dale CMF55562R00DHEB
CMF55562R00DHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF55562R00DHEB
Brief Description
RES 562 OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55562R00DHEB.pdf
Availability of CMF55562R00DHEB
QUANTITY
CMF55562R00DHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55562R00DHEB
Internal Part NumberEIS-CMF55562R00DHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55562R00DHEB
Related LinksCMF5556, CMF55562R00DHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55562R00DHEB Details Description
Related parts for CMF55562R00DHEB
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 1.5V datasheet.pdf
FUSE CERM 200MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT BWR 15POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 8.3A 6TSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 800KHZ 14SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HDR 17POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf