Vishay/Dale CMF55562R00FKR670
CMF55562R00FKR670 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55562R00FKR670
Brief Description
RES 562 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55562R00FKR670.pdf
Availability of CMF55562R00FKR670
QUANTITY
CMF55562R00FKR670 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55562R00FKR670
Internal Part NumberEIS-CMF55562R00FKR670
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55562R00FKR670
Related LinksCMF55562, CMF55562R00FKR670 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55562R00FKR670 Details Description
Related parts for CMF55562R00FKR670
Connector Receptacle 38 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
72904-262-DINBC 1/4 STR REC CNR datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 1.1A 160 MOHM datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 150V 2.1A PPAK SO-8 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 400V RADIAL datasheet.pdf