Vishay/Dale CMF5556R200DHEB
CMF5556R200DHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF5556R200DHEB
Brief Description
RES 56.2 OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5556R200DHEB.pdf
Availability of CMF5556R200DHEB
QUANTITY
CMF5556R200DHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5556R200DHEB
Internal Part NumberEIS-CMF5556R200DHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.2
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5556R200DHEB
Related LinksCMF5556, CMF5556R200DHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5556R200DHEB Details Description
Related parts for CMF5556R200DHEB
DIODE SCHOTTKY 40V 3A SMC datasheet.pdf
BOARD TERMINAL TURRET 3POS datasheet.pdf
CONN RCPT 3PS MALE SLD CUP INSRT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 1/8 NPT 5V datasheet.pdf
RES 101 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS PNL SNAP PIN CRMP datasheet.pdf
IC SRAM 8KBIT 55NS 64TQFP datasheet.pdf
IC 32BIT SRL PARALLEL 44WQFN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.3V datasheet.pdf