Vishay/Dale CMF55576K00BER6
CMF55576K00BER6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55576K00BER6
Brief Description
RES 576K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55576K00BER6.pdf
Availability of CMF55576K00BER6
QUANTITY
CMF55576K00BER6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55576K00BER6
Internal Part NumberEIS-CMF55576K00BER6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)576k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55576K00BER6
Related LinksCMF5557, CMF55576K00BER6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55576K00BER6 Details Description
Related parts for CMF55576K00BER6
IC REG SYNCH BUCK 5-BIT 20-SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 8A 12V datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 4K 8DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 27K OHM 6SIP datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU 10000PF 50V 1206 datasheet.pdf
RES 549K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIBER AMP 1-OUT 1-IN NPN CONN datasheet.pdf
381 TB PLG SKT STR TMT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 2.5V 200W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf