Vishay/Dale CMF5557K600JKBF
CMF5557K600JKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF5557K600JKBF
Brief Description
RES 57.6K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5557K600JKBF.pdf
Availability of CMF5557K600JKBF
QUANTITY
CMF5557K600JKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5557K600JKBF
Internal Part NumberEIS-CMF5557K600JKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)57.6k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5557K600JKBF
Related LinksCMF5557, CMF5557K600JKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5557K600JKBF Details Description
Related parts for CMF5557K600JKBF
RES SMD 180 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 1.27MM 60POS GOLD PCB datasheet.pdf
IC AUDIO/VIDEO MUXI 4X1 10UMAX datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 17.4KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf