Vishay/Dale CMF55590K00DHRE
CMF55590K00DHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF55590K00DHRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 590K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55590K00DHRE.pdf
Availability of CMF55590K00DHRE
QUANTITY
CMF55590K00DHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55590K00DHRE
Internal Part NumberEIS-CMF55590K00DHRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55590K00DHRE
Related LinksCMF5559, CMF55590K00DHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55590K00DHRE Details Description
Related parts for CMF55590K00DHRE
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 5MM datasheet.pdf
CAP CER 8.4PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
IC SBC CAN HS 5.0V 32SOIC datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 400 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 70.656MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGE .100 12POS DR LOW P datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
PATCH CORD CAT6 5E OFF WHITE datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 250A MAGN-A-PAK datasheet.pdf
508 TB PL PL DIN/RAIL A datasheet.pdf
DC-DC 1W DUAL O/P SIP UNREG 3KV datasheet.pdf