Vishay/Dale CMF55597R00BHR6
CMF55597R00BHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55597R00BHR6
Brief Description
RES 597 OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55597R00BHR6.pdf
Availability of CMF55597R00BHR6
QUANTITY
CMF55597R00BHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55597R00BHR6
Internal Part NumberEIS-CMF55597R00BHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)597
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55597R00BHR6
Related LinksCMF5559, CMF55597R00BHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55597R00BHR6 Details Description
Related parts for CMF55597R00BHR6
RES SMD 22K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 50V 0.175A TO92-3 datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR SOD70 datasheet.pdf
CAP MICA 1PF 0.5PF 1KV 1210 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 10POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 30.5K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
TOS 12VDC/48VDC 0 1A datasheet.pdf
DIODE ZENER 190V 5W SMBJ datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
SOLID STATE RELAY 240 V datasheet.pdf