Vishay/Dale CMF5559K000FKBF
CMF5559K000FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF5559K000FKBF
Brief Description
RES 59K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5559K000FKBF.pdf
Availability of CMF5559K000FKBF
QUANTITY
CMF5559K000FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5559K000FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF5559K000FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)59k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5559K000FKBF
Related LinksCMF5559, CMF5559K000FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5559K000FKBF Details Description
Related parts for CMF5559K000FKBF
FUSE BRD MNT 400MA 63VAC/VDC SMD datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
TOOL HAND CHAMP MI-1 BUTTERFLY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
SURGE PROTECTION 280V/40KA datasheet.pdf
SL-SMT 5.00/23/90 3.2SN BK datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 5W SMBJ datasheet.pdf