Vishay/Dale CMF5559K940BHEA
CMF5559K940BHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF5559K940BHEA
Brief Description
RES 59.94K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5559K940BHEA.pdf
Availability of CMF5559K940BHEA
QUANTITY
CMF5559K940BHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5559K940BHEA
Internal Part NumberEIS-CMF5559K940BHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59.94k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5559K940BHEA
Related LinksCMF5559, CMF5559K940BHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5559K940BHEA Details Description
Related parts for CMF5559K940BHEA
IC FLASH 256KBIT 200NS 32PLCC datasheet.pdf
CAP TRIMMER 5.5-20PF 25V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC HALF-BRIDGE MOSFET DVR 8-SOIC datasheet.pdf
RES 320K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 140 OHM 1% 5W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.02 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS NY46 BLK datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 22POS GOLD datasheet.pdf