Vishay/Dale CMF555K0500BEEA
CMF555K0500BEEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF555K0500BEEA
Brief Description
RES 5.05K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF555K0500BEEA.pdf
Availability of CMF555K0500BEEA
QUANTITY
CMF555K0500BEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555K0500BEEA
Internal Part NumberEIS-CMF555K0500BEEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.05k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555K0500BEEA
Related LinksCMF555K, CMF555K0500BEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555K0500BEEA Details Description
Related parts for CMF555K0500BEEA
IC COMPARATOR QUAD LO PWR 14SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 180K OHM 0804 datasheet.pdf
DSUB 9 F CRIMP FLOA NM G50 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 4.37K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 16V X7R 0201 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
OSC MEMS 74.175MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RING UNINSUL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V 0.2A 4DSLGA datasheet.pdf