Vishay/Dale CMF555K0500BEEB
CMF555K0500BEEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF555K0500BEEB
Brief Description
RES 5.05K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF555K0500BEEB.pdf
Availability of CMF555K0500BEEB
QUANTITY
CMF555K0500BEEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555K0500BEEB
Internal Part NumberEIS-CMF555K0500BEEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.05k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555K0500BEEB
Related LinksCMF555K, CMF555K0500BEEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555K0500BEEB Details Description
Related parts for CMF555K0500BEEB
IC ADC LP 12-BIT 133KSPS 20-DIP datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 50MSPS SMPL 48TSSOP datasheet.pdf
CARDEDGE MALE 36POS .156 R/A AU datasheet.pdf
21P SL156 HSG W/LCK RMP & TABS datasheet.pdf
APPLIANCE INLET W/ FLTR 6A 250V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE PIN datasheet.pdf