Vishay/Dale CMF555K1000FHEA
CMF555K1000FHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF555K1000FHEA
Brief Description
RES 5.1K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF555K1000FHEA.pdf
Availability of CMF555K1000FHEA
QUANTITY
CMF555K1000FHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555K1000FHEA
Internal Part NumberEIS-CMF555K1000FHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555K1000FHEA
Related LinksCMF555K, CMF555K1000FHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555K1000FHEA Details Description
Related parts for CMF555K1000FHEA
RES 7.5K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 16DMP datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS R/A GOLD T/H datasheet.pdf
CAP CER 560PF 200V X7R 1812 datasheet.pdf
LED OSTAR HEX 4CHIP WM WHT 2700K datasheet.pdf
RES 196 OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG RED 5000' datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 65POS HL LOW P datasheet.pdf
SWITCH,PRESS SENS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS PIN datasheet.pdf