Vishay/Dale CMF555K1000FKRE
CMF555K1000FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF555K1000FKRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.1K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF555K1000FKRE.pdf
Availability of CMF555K1000FKRE
QUANTITY
CMF555K1000FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555K1000FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF555K1000FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555K1000FKRE
Related LinksCMF555K, CMF555K1000FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555K1000FKRE Details Description
Related parts for CMF555K1000FKRE
BRACKET BOARD L STEEL 1 5/8"L datasheet.pdf
FIXED IND 1.2MH 200MA 10 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 0.124 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 591MA 430 MOHM datasheet.pdf
IC REG BUCK PROG 1.5A 16WLCSP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS WALL MNT PIN datasheet.pdf