Vishay/Dale CMF555K1100BEEB
CMF555K1100BEEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF555K1100BEEB
Brief Description
RES 5.11K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF555K1100BEEB.pdf
Availability of CMF555K1100BEEB
QUANTITY
CMF555K1100BEEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555K1100BEEB
Internal Part NumberEIS-CMF555K1100BEEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555K1100BEEB
Related LinksCMF555K, CMF555K1100BEEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555K1100BEEB Details Description
Related parts for CMF555K1100BEEB
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 11W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
IC ANALOG TV/VCR TUNER 32-TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 2700PF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
POWER STRIP 19" 15A 6OUT 6'CORD datasheet.pdf
RES SMD 80.6K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 17 SILVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RY531024R datasheet.pdf
10UF 160V 8X18MM 85C 5000H datasheet.pdf