Vishay/Dale CMF555K1100CEEB
CMF555K1100CEEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF555K1100CEEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.11K OHM 1/2W .25% AXIAL
Datasheet Download
CMF555K1100CEEB.pdf
Availability of CMF555K1100CEEB
QUANTITY
CMF555K1100CEEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555K1100CEEB
Internal Part NumberEIS-CMF555K1100CEEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555K1100CEEB
Related LinksCMF555K, CMF555K1100CEEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555K1100CEEB Details Description
Related parts for CMF555K1100CEEB
IDC CABLE - CKR20S/AE20M/CKR20S datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.1A SOT-416 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 20% 1611 datasheet.pdf
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC 1.5KE datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP ALUM 27UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
381 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A 8MSOP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 0.1W SSM datasheet.pdf