Vishay/Dale CMF555K1100FEEK
CMF555K1100FEEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF555K1100FEEK
Brief Description
RES 5.11K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF555K1100FEEK.pdf
Availability of CMF555K1100FEEK
QUANTITY
CMF555K1100FEEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555K1100FEEK
Internal Part NumberEIS-CMF555K1100FEEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555K1100FEEK
Related LinksCMF555K, CMF555K1100FEEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555K1100FEEK Details Description
Related parts for CMF555K1100FEEK
IC MICROMANAGER 10% IND 16-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 8A 20 MOHM SMD datasheet.pdf
IC COMPARATOR IDENTITY 8B 20SSOP datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 40 OLIVE datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V/1.5V 0.2A 6SON datasheet.pdf
RES 407K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.71K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 65.7 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 3.93A 154 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 150PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf