Vishay/Dale CMF555K2300DHEA
CMF555K2300DHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF555K2300DHEA
Brief Description
RES 5.23K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF555K2300DHEA.pdf
Availability of CMF555K2300DHEA
QUANTITY
CMF555K2300DHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555K2300DHEA
Internal Part NumberEIS-CMF555K2300DHEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.23k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555K2300DHEA
Related LinksCMF555K, CMF555K2300DHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555K2300DHEA Details Description
Related parts for CMF555K2300DHEA
CAP CER 22UF 6.3V X5R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 18.7 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 1W DO214AC datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TIE HARNESS MNT HEAT STABILIZED datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 20W UFRM datasheet.pdf