Vishay/Dale CMF555K2800FKRE
CMF555K2800FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF555K2800FKRE
Brief Description
RES 5.28K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF555K2800FKRE.pdf
Availability of CMF555K2800FKRE
QUANTITY
CMF555K2800FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555K2800FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF555K2800FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.28k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555K2800FKRE
Related LinksCMF555K, CMF555K2800FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555K2800FKRE Details Description
Related parts for CMF555K2800FKRE
BOX ALUM BLACK 3.15"L X 2.13"W datasheet.pdf
IC REG BCK ADJ/PROG 0.45A 20SSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
ANT PHANTOM VHF 2400-2500MHZ PMT datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
IC USB 2.0-10/100 ETH CRTL 56QFN datasheet.pdf
RES 50 OHM 2W .02% RADIAL datasheet.pdf