Vishay/Dale CMF555K3000FKEA
CMF555K3000FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF555K3000FKEA
Brief Description
RES 5.3K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF555K3000FKEA.pdf
Availability of CMF555K3000FKEA
QUANTITY
CMF555K3000FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555K3000FKEA
Internal Part NumberEIS-CMF555K3000FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555K3000FKEA
Related LinksCMF555K, CMF555K3000FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555K3000FKEA Details Description
Related parts for CMF555K3000FKEA
THYRISTOR 58V 250A DO-214 datasheet.pdf
JUMPER-H1503TR/A2015S/X 6" datasheet.pdf
IC ADC 8BIT SAMPLING SRL 8SOIC datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 0.8A TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 4.5PF 50V U2J 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CAP FILM 0.024UF 5% 2000VDC AXIA datasheet.pdf
CONN 24POS 0.8MM SMT datasheet.pdf