Vishay/Dale CMF555K3600DHEA
CMF555K3600DHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF555K3600DHEA
Brief Description
RES 5.36K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF555K3600DHEA.pdf
Availability of CMF555K3600DHEA
QUANTITY
CMF555K3600DHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555K3600DHEA
Internal Part NumberEIS-CMF555K3600DHEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.36k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555K3600DHEA
Related LinksCMF555K, CMF555K3600DHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555K3600DHEA Details Description
Related parts for CMF555K3600DHEA
FUSE HOLDER RADIAL 250V 6.3A PCB datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
IC TX ESD RS485/422 LP SOT23-6 datasheet.pdf
RES 931K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
PMI CAP WHT STOVEPIPE 11/16 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 500MW DO35 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC datasheet.pdf