Vishay/Dale CMF555K3600FKEB70
CMF555K3600FKEB70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF555K3600FKEB70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.36K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF555K3600FKEB70.pdf
Availability of CMF555K3600FKEB70
QUANTITY
CMF555K3600FKEB70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555K3600FKEB70
Internal Part NumberEIS-CMF555K3600FKEB70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.36k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555K3600FKEB70
Related LinksCMF555K3, CMF555K3600FKEB70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555K3600FKEB70 Details Description
Related parts for CMF555K3600FKEB70
IC ENCORE XP MCU FLASH 8K 28SSOP datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
IC DSP 132-BQFP datasheet.pdf
CONN RECEPT 8POS W/SOCKT SOLDER datasheet.pdf
STAR RING AVIKRIMP (SRA-529-06) datasheet.pdf
CAP 220MF 3.6V SURFACE MOUNT datasheet.pdf
HEX STANDOFF M6 NYLON 48MM datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 920K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1A SOD123F datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf