Vishay/Dale CMF555K6000FEEA
CMF555K6000FEEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF555K6000FEEA
Brief Description
RES 5.6K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF555K6000FEEA.pdf
Availability of CMF555K6000FEEA
QUANTITY
CMF555K6000FEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555K6000FEEA
Internal Part NumberEIS-CMF555K6000FEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555K6000FEEA
Related LinksCMF555K, CMF555K6000FEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555K6000FEEA Details Description
Related parts for CMF555K6000FEEA
RES SMD 226 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE GLASS 375MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN PLUG 0.4MM 45POS SHLD AU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS SKT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS FEED-THRU PIN datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
OSC MEMS 12.8888MHZ CMOS SMD datasheet.pdf