Vishay/Dale CMF555K6200BEEB
CMF555K6200BEEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF555K6200BEEB
Brief Description
RES 5.62K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF555K6200BEEB.pdf
Availability of CMF555K6200BEEB
QUANTITY
CMF555K6200BEEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555K6200BEEB
Internal Part NumberEIS-CMF555K6200BEEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555K6200BEEB
Related LinksCMF555K, CMF555K6200BEEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555K6200BEEB Details Description
Related parts for CMF555K6200BEEB
RES 470K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS R/A W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FILTER POWER LINE EMI 5A datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 60POS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 30W datasheet.pdf
OCEAN SIDE FEED APPLICATOR datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 250V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT datasheet.pdf