Vishay/Dale CMF555K6200BERE
CMF555K6200BERE picture photo
Mfg. Part Number
CMF555K6200BERE
Brief Description
RES 5.62K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF555K6200BERE.pdf
Availability of CMF555K6200BERE
QUANTITY
CMF555K6200BERE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555K6200BERE
Internal Part NumberEIS-CMF555K6200BERE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555K6200BERE
Related LinksCMF555K, CMF555K6200BERE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555K6200BERE Details Description
Related parts for CMF555K6200BERE
RES SMD 1.87K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 63MA 250VAC RAD datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 8SOIC datasheet.pdf
IC DUAL RETRIG MULTIVIB 16-SOIC datasheet.pdf
MOSFET P-CH 65V 120A TO-247 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES SMD 135K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 2A 48V datasheet.pdf