Vishay/Dale CMF555K6200DHEK
CMF555K6200DHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF555K6200DHEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.62K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF555K6200DHEK.pdf
Availability of CMF555K6200DHEK
QUANTITY
CMF555K6200DHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555K6200DHEK
Internal Part NumberEIS-CMF555K6200DHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555K6200DHEK
Related LinksCMF555K, CMF555K6200DHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555K6200DHEK Details Description
Related parts for CMF555K6200DHEK
RES SMD 21K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 12 OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 255 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 75PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf