Vishay/Dale CMF555K6900BEBF
CMF555K6900BEBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF555K6900BEBF
Brief Description
RES 5.69K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF555K6900BEBF.pdf
Availability of CMF555K6900BEBF
QUANTITY
CMF555K6900BEBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF555K6900BEBF
Internal Part NumberEIS-CMF555K6900BEBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.69k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF555K6900BEBF
Related LinksCMF555K, CMF555K6900BEBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF555K6900BEBF Details Description
Related parts for CMF555K6900BEBF
IDC CABLE - CKC10S/AE10M/X datasheet.pdf
Connector Receptacle 1 Position Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
IC CLOCK GEN MPEG W/VCXO 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY RTAN TIN 10POS datasheet.pdf
CONN SOCKET 14POS CRIMP datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 3W DO216AA datasheet.pdf